Anasayfa » MOBİL » Bir Araştırmaya Göre WeChat, Corona Virüsü İle İlgili Mesajları Sansürlüyor
Bir Araştırmaya Göre WeChat, Corona Virüsü İle İlgili Mesajları Sansürlüyor

Bir Araştırmaya Göre WeChat, Corona Virüsü İle İlgili Mesajları Sansürlüyor

Yeni bir araştırmaya gore geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan Çin merkezli WeChat, Corona virüsü ile ilgili mesajları sansürlüyor. WeChat’in şubat ayı itibarıyla yüzlerce anahtar kelimeye sıkıdüzen getirmiş olduğu ortaya çıktı.

Tencent’in haiz olduğu WeChat, Çin’in en popüler mesajlaşma uygulaması. Meydana getirilen bir araştırmada, WeChat’in ülkede tesirini artıran salgın sebebiyle 1 Ocak’tan bu yana Corona Virüsü ile ilgili mesajları sansürlediği ortaya çıktı.

Citizen Lab, WeChat’te grup sohbeti oluşturarak, ikisi Kanada’da, biri Çin’de bulunan üç kontrol hesabına Corona virüsü ile ilgili anahtar kelimeler içeren mesajlar gönderdi. Toronto Üniversitesi’ne bağlı araştırma grubu, Kanada’daki WeChat hesabından gönderilen mesajların Çin’deki kullanıcı tarafınca iyi mi alındığını gözlemledi.

Sansürlenen anahtar kelimeler, hastalıkla ilgili detayları, hükümetin salgın politikalarını ve halkı hastalık hakkında uyaran ilk doktorlardan kabul edilen Li Wenliang‘ın adını içeriyordu. Yukarıdaki ekran görüntülerine gore ABD’deki WeChat hesapları, Corona virüsü ile ilgili anahtar kelimeleri Çince alıyor. Öteki taraftan Çin’deki bir hesap, Corona virüsü ile ilgili mesajların hiçbirini almıyor.

Araştırmaya gore ocak ayında Corona virüsü ile ilgili 132 anahtar kelime kombinasyonu sansürlendi, sadece bu sayı şubat ayının ikinci haftasında 516 anahtar kelimeye terfi etti. WeChat, 1 milyardan fazla aylık etken bir kullanıcıya sahip.

Twitch yada Mixer şeklinde bir gösterim platformu olan YY de, 31 Aralık 2019 itibarıyla 45 anahtar kelimeyi kara listeye aldı. Citizen Lab, bu anahtar kelimelerin beşinin 10 Şubat’ta kaldırıldığını belirledi. YY anahtar kelimeleri uygulama içinde denetim ederken, WeChat, bu kontrolü sunucular üstünde gerçekleştiriyor.

İki firmanın de niçin Corona virüsü ile ilgili anahtar kelimeleri sansürlemeye karar verdikleri açık değil sadece Çin hükümetinin yaptırımlarından biri olduğu düşünülüyor. WeChat, Çin hükümeti ile yakın ilişkilere sahip ve yönetim, Corona virüsü ile ilgili negatif bilgilerin yayılmasını engellemeye çalışıyor.

Kullanıcı Oyu:
Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Donanım Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 1)
Donanım Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 2)
Teknoloji Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 3)
Bilim ve Teknik
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 4)
Tema Tasarım | Osgaka.com