Anasayfa » BİLİM » Bilim İnsanları, İpliksi Solucanları Kullanarak Kanseri Tespit Eden Bir Yöntem Geliştirdi
Bilim İnsanları, İpliksi Solucanları Kullanarak Kanseri Tespit Eden Bir Yöntem Geliştirdi

Bilim İnsanları, İpliksi Solucanları Kullanarak Kanseri Tespit Eden Bir Yöntem Geliştirdi

Japon bilim adamları, 15 ayrı türdeki kanseri tespit eden bir biyolojik teçhizat geliştirdi. Bu teçhizatta, ipliksi solucanlardan yararlanıldı ve yöntem bir fazlaca ucuz. Kitin kullanımı için yalnızca hastanın idrar örneği gerekiyor.

Japonya’da bilim adamları, 15 değişik kanser türünü yüzde 85 kesinlikle ve 90 doların altında bir fiyata tespit eden biyolojik bir teçhizat geliştirmeyi başardı. Yeni yöntem için, normal şartlarda köpekleri, kedileri ve insanları salgın eden ipliksi solucanlar kullanılıyor. İyi haberse, teçhizatın kullanımında solucanlarla insanların temas etmesine gerek olmaması. Kanser tespiti için hastanın idrar örneğini almak kafi olacak.

Hirotsu Bio Science isminde firmanın başkanı Dr. Takaaki Hirotsu, yöntemin ipliksi solucanların kimyasal uyarımlara verdiği motor tepkileri temel aldığını kaydediyor. Bu solucanlar, hoşlandıkları kokulara doğru giderken, hoşlanmadıkları kokulardan uzaklaşıyor. Onkolojide bunun daha ilkin bilinmeyen bir çözümleme yöntemi olduğuna dikkat çeken Hirotsu, solucanların hastadan alınan idrar örneğine yakınlaşıp uzaklaşmasını gözlemleyerek kanser teşhisi koyabileceklerini söylüyor.

Bilim adamları, araştırmalarında kalkış noktalarının köpeklerin kanser ‘koklama’ kabiliyetleri bulunduğunu belirtiyorlar. Araştırmacılar, eğer köpekler kanserli hastayı olmayandan ayırt edebiliyorlarsa, koku alma kabiliyeti köpeklerden 1,5 kat daha keskin olan ve birçok cihazın tespit edemediği kokuları tespit edebilen ipliksi solucanların da işe yarayabileceğini düşünmüşler.

Bilim adamlarının bu tahmini doğru çıkmış ve ipliksi solucanların hasta insanların idrar örneklerinin çevresinde toplanma kabiliyeti olduğu gözlemlenmiş. Araştırma için, son 2 yılda Japonya çapında 17 klinik kullanılmış. Firmanın iddiasına gore yeni yöntem yalnızca çeşitli türlerdeki kanserleri yüksek kesinlik oranlarında saptamakla kalmıyor, bununla birlikte kanserin geleneksel kontrol şekillerinden daha erken ortaya çıkarılmasını da sağlıyor.

Firmanın yeni teçhizatı ocak ayı içinde Japonya’da oldukça sayıda klinik tarafınca kullanılmaya başlanırken, 500’ün üstünde klinik de sipariş vermiş. Yeni buluşa yurt dışından da ilgi gösterilirken, yurt dışından gelen taleplerin yalnızca sipariş için değil, ortak araştırma için de olduğu belirtiliyor.

Şimdilik, ipliksi solucan yöntemi kanserin türünü değil, kanserin varlığını tespit edebiliyor. Hirotsu, kanser tipini tespit etmenin araştırmalarının bir sonraki adımı olacağını söylüyor. Bunun için bazı özel solucan türleri üstünde onların genetiğini değiştirerek emek harcamalar yapılıyor. Hirotsu, hedeflerinin pankreas kanseri benzer biçimde tespiti en zor türleri bile tespit edebilecek bir ipliksi solucan yaratmak bulunduğunu belirtiyor.

Kullanıcı Oyu:
Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Donanım Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 1)
Donanım Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 2)
Teknoloji Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 3)
Bilim ve Teknik
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 4)
Tema Tasarım | Osgaka.com