Anasayfa » BİLİM » Corona Virüsünün Mutasyona Uğramış İki Yeni Alt Türü Tespit Edildi
Corona Virüsünün Mutasyona Uğramış İki Yeni Alt Türü Tespit Edildi

Corona Virüsünün Mutasyona Uğramış İki Yeni Alt Türü Tespit Edildi

Corona virüsü tüm hızıyla yayılmaya devam ederken Çinli bilim adamları, korkutan bir açıklama yapmış oldu. Yaptıkları araştırmaların sonucunda COVID-19 olarak malum Corona virüsünün mutasyon geçirdiğini söyleyen bilim adamları, “L” ve “S” olarak isimlendirdikleri iki tip yeni virüs tespit ettiklerini açıkladılar.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp dünyanın dört bir yanına yayılan Corona virüsü, can almaya devam ediyor. Bugün itibarıyla 95 bin 425 kişiye bulaştığı tespit edilen virüs, 3.286 kişinin hayatına mal oldu. Tespit edilen vakaların 53 bin 307’si virüsten kurtulmayı başarırken 38 bin 832 kişinin durumu ise şu an için belirsizliğini koruyor.

Dünya genelindeki tüm ülkeler Corona virüsü ile mücadele etmeye çalışıyorlar. Sadece alınan önlemler, virüsün minimum 14 gün süresince tesir göstermiyor oluşu sebebiyle kafi olmayabiliyor ya da zamanında müdahaleyi geciktiriyor. Bu da virüsün aniden patlama yaşamasına niçin oluyor.

İnsanların Corona virüsü ile ilgili endişesi maksimum seviyeye ulaşmış durumdayken, Çinli bilim adamlarından gelen yeni bir açıklama daha da korku saldı. Bundan dolayı Çinli bilim adamlarına gore COVID-19 olarak malum yeni Corona virüsü mutasyon geçirdi. Corona virüsünün kısa sürede 149 mutasyon noktası oluşturduğunu ifade eden bilim adamları, virüsün “L” ve “S” olarak isimlendirilen iki alt tür olacak şekilde mutasyon geçirdiğini açıkladılar.

Mutasyon geçiren Corona virüsünün yeni türleri ile ilgili araştırmalar meydana getiren bilim adamları, çarpıcı sonuçlara ulaştılar. L türü ve S türü Corona virüsünün insanlara yayılma mevzusunda ve görüldüğü coğrafi alanlarda ciddi farkların bulunduğunu ifade eden bilim adamları, S türü Corona virüsünün daha eski bir versiyon bulunduğunu, L türü Corona virüsünün ise daha bulaşıcı ve agresif bir yapısının bulunduğunu vurguladılar.

Çinli bilim adamları tarafınca meydana getirilen açıklamalara gore Corona virüsünün L tipi, virüsün ortaya çıkmış olduğu ilk dönemlerde yaygındı. Sadece özellikle ocak ayı sonu itibarıyla L tipi Corona virüsünün yayılma hızında ciddi bir azalma yaşanmış. Bilim adamlarına gore bu tip virüse acilen müdahele edilmesi gerekiyor şu sebeple müdahele edilmediği takdirde virüs yayılma hızını artırıyor.

Bilim adamlarına gore Corona virüsünün alt türlerinin tespit edilip iyice anlaşılması ve buna uygun bir halde de tedavi şekillerinin bulunması gerekiyor. Değişik tedavi şekillerinin Corona virüsüne karşı verilen savaşta önemli bulunduğunu ifade eden bilim adamları, doğru tedavinin bu virüs salgınını zayıflatabileceğine inanıyorlar.

Kullanıcı Oyu:
Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Donanım Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 1)
Donanım Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 2)
Teknoloji Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 3)
Bilim ve Teknik
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 4)
Tema Tasarım | Osgaka.com