Anasayfa » BİLİM » Hayvanlar Üzerindeki İlaç Deneyleri Son Buluyor: Yapay Organlar Geliştirildi
Hayvanlar Üzerindeki İlaç Deneyleri Son Buluyor: Yapay Organlar Geliştirildi

Hayvanlar Üzerindeki İlaç Deneyleri Son Buluyor: Yapay Organlar Geliştirildi

Wake Forest Rejeneratif Tıp Enstitüsü’ndeki (WFRİM) bilim adamları, gerçek insan vücuduna benzer yapay vücut sistemi tasarladı. Tasarlanan bu yapay vücut sisteminde minyatür organlar bulunuyor. Bilim adamları, yeni tedavileri ve ilaçları, insanlardan ilkin yapay organlarda deniyor.

Tedavi ve deneylerin hayvanlar üstünde yapılması sık sık tartışmaların çıkmasına niçin oluyor. Geçmiş zamandan beri hayvanlar üstünde uygulanan tedavi yöntemine WFRİM’deki bilim adamları “dur” demeye hazırlanıyor. Bilim adamları, minyatür organlar tasarlayarak ilaçların yan etkilerini ve iyileştirme enerjisini bu yapay organlarda kontrol etmeye başladı.

Araştırmacılara bakılırsa, potansiyel ilaçların taranmasında bu şekilde bir sistemin kullanılması, yeni ilaçların piyasaya sürülmesini hızlandırmada, klinik çalışmaların maliyetini düşürmede ve hayvan testlerinin azaltılması yada ortadan kaldırmasında mühim bir rol oynayacak.

ABD Savunma Tehditlerini Azaltma Ajansı (DTRA) tarafınca finanse edilen projede kalp, karaciğer ve akciğer şeklinde organların minyatür versiyonları kullanılıyor. Bu minyatür organların her biri, erişkin bir insan organına benzer özelliklere sahip. Sistem, dokuları ve organları yansılamak etmek için etkin bir halde kullanılıyor.

WFRİM’deki araştırmacılardan Anthony Atala, “Bilim insanlarımız tarafınca geliştirilen “insan organ dokusu” sisteminin en mühim kabiliyeti, bir ilacın gelişimini erkenden gözlemleyebilmektir. İlacın, insanoğlu için zararı olan olup olmadığını ve kişiselleştirilmiş tıpta potansiyel bir halde kullanılıp kullanılmayacağını bu sayede öğrenmiş oluyoruz “ dedi. Bu sistem yardımıyla sorunlu ilaçlar tespit ediliyor. Böylece bilim adamları milyarlarca dolar tasarruf sağlıyor ve daha oldukca yaşam kurtarma fırsatı yakalamış oluyor.

Atala cümlelerine şu şekilde devam etti:

“WFIRM’in insan organı doku sistemini geliştirmesi {hiç de} kolay olmadı. Enstitüdeki bilim insanları, hastalara daha iyi hizmet verebilmek ve büyük ölçekli insan organları oluşturmak için otuz yıla yakın bir süredir çalışıyorlar. Bilim insanlarımız bugüne dek kas, mesane ve vajinal organlar da dahil olmak suretiyle 15’ten fazla doku ve organ geliştirdi. Geliştirilen bu dokular, klinik çalışmalarda test edilerek insanlara sunuldu.”

Kullanıcı Oyu:
Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Donanım Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 1)
Donanım Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 2)
Teknoloji Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 3)
Bilim ve Teknik
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 4)
Tema Tasarım | Osgaka.com