Anasayfa » BİLİM » Ünlü Bilim İnsanı: 1000 Yaşına Ulaşacak İlk İnsan Muhtemelen Şu An Hayatta
Ünlü Bilim İnsanı: 1000 Yaşına Ulaşacak İlk İnsan Muhtemelen Şu An Hayatta

Ünlü Bilim İnsanı: 1000 Yaşına Ulaşacak İlk İnsan Muhtemelen Şu An Hayatta

Bilim dünyası uzun senelerdir yaşlanmanın insan vücudu üstündeki etkilerini durdurmak için çalışıyor. Bir anlamda, teknolojiyi kullanarak ölümü feth edebilmek istiyorlar. Bu alanda çalışan İngiliz bilim insanı Dr. Aubrey de Grey, 1000 yaşına ulaşacak ilk insanoğlunun, muhtemelen şu anda hayatta bulunduğunu söylüyor.

İngiliz biyomedikal gerontolog Dr. Aubrey de Grey, SENS Araştırma Vakfı’nda yaşlanmaya karşı araştırmalar yürüten fazlaca saygı duyulan bir bilim insanı. Upuzun sakalı, gizemli görünümü ve çarpıcı ifadeleri ile nevi şahsına münhasır bir karakter olan de Grey, kendi alanınının otorite isimlerinden biri olarak kabul ediliyor.

İngiliz haber sitesi Express.co.uk ile konuşan Dr. de Grey, son 20 yılda yaşlanmaya karşı mücadelede büyük ilerlemeler kaydedildiğini belirtti. Bu çalışmalara yönelik ilginin asla olmadığı kadar arttığını ifade eden bilim insanı, yaşlanmanın durdurulmasının toplumda geniş çaplı bir devrime yol açacağını söylemiş oldu.

Kaliforniya merkezli SENS Araştırma Vakfı, yaşlanmayı durdurmaya yönelik araştırmalar yürütmek suretiyle 2009 senesinde kuruldu. Dr. de Grey’in liderliğinde faaliyetlerine devam eden vakıf, insan vücudundaki moleküler ve hücresel hasarın onarılmasını sağlamak için laboratuvar ve klinik ortamda çok önemli çalışmalara imza atıyor.

Dr. de Grey’e, 1000 yıla kadar yaşayacak ilk insanoğlunun şu an hayatta olup olmadığı soruldu. “Muhtemelen çoktan hayata merhaba dedi sadece tamamımız bunun erken aşamada bir araştırma bulunduğunu biliyoruz. Bundan dolayı herhangi bir vakit aralığı tahmini yapmak son aşama spekülatif olur” diyen İngiliz bilim insanı, buna karşın uzun ömürlü yaşama 20 yıl içinde ulaşabileceğimizi düşünüyor.

İnsanlığın, medeniyetin başlangıcından beri yaşlanmanın bilincinde bulunduğunu ve bunun üstüne düşündüğünü ifade eden Dr. de Grey, önümüzdeki birkaç yıl içinde teknoloji geliştikçe, politikacıların ve toplumun uzun yaşam konusunu daha çok ciddiye alması icap ettiğini savundu. Toplumdaki dinamiklerin mühim bir değişimden geçeceğini söyleyen bilim insanı, “Bu geçişin hakkaten kargaşa ve bunalımlı olmasını önlemek için ekonominin küresel ölçekte tekrardan yapılandırılması gerekiyor. Bu değişimde politikacıların önemi fazlaca büyük” dedi.

Dr. de Grey, yaşlanma karşıtı araştırmaların önündeki en mühim engelin finansman eksikliği bulunduğunu belirtti. “Bilimin izin verdiği seviyede süratli hareket etmek için kafi kaynağa sahip olmamız gerekiyor. Bütçemiz birazcık daha çok olsaydı, minimum iki kat daha süratli gidebilirdik” diyen İngiliz bilim insanı, dünya genelinde milyonerlere SENS Araştırma Vakfı’na bağış yapma çağrısında bulunmuş oldu.

Kullanıcı Oyu:
Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Donanım Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 1)
Donanım Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 2)
Teknoloji Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 3)
Bilim ve Teknik
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 4)
Tema Tasarım | Osgaka.com