Anasayfa » OTOMOBİL » Aston Martin’in 40 Yıllık Modeli, Saatte 320 km Hıza Ulaşmaya Çalışacak
Aston Martin’in 40 Yıllık Modeli, Saatte 320 km Hıza Ulaşmaya Çalışacak

Aston Martin’in 40 Yıllık Modeli, Saatte 320 km Hıza Ulaşmaya Çalışacak

Dünyanın en süratli otomobillerinden bazılarının üreticisi olan Aston Martin, bundan 40 yıl ilkin tasarladığı bir konsept aracını elden geçirerek saatte 320 km hıza ulaşmayı deneyecek.

Aston Martin markasını genel anlamda süratli ve lüks otomobillerle özdeşleştiriyoruz. İngiliz şirket, Valkyre, Valhalla ve Vulcan benzer biçimde üst düzey modellerle adından sıkça söz ettiriyor. Firmanın yüksek süratli otomobil sevdasıysa 1970’lere kadar gidiyor.

Aston Martin’in Bulldog konsepti, firmanın yüksek hız odaklı ilk modellerinden birisiydi. Orijinal DBS ve Lagonda Series 2 benzer biçimde popüler modelleri de tasarlayan William Towns’ın elinden çıkan otomobil, konsept olmakla kalmamıştı. Azca sayıda da olsa üretilmişti.

Ne yazık ki bu modelin üretimi oldukça maliyetliydi. Bundan dolayı de yalnızca tek bir hız denemesini görebildik. Onda da vasıta saatte 307 kilometre hıza ulaşmayı başarmıştı. 1981’deki bu denemeden ortalama 40 yıl sonrasında, Aston Martin’in orijinal hedefi olan 322 km/sa hız kontrol edilecek.

Birleşik Krallık’taki Classic Motor Cars (CMC), bu hıza erişebilmek için aracı tamamen elden geçirecek. En küçük vidasına kadar restore edilecek olan vasıta, restorasyon sürecinin sonunda hız testine girecek. 320 kilometrelik hıza ulaştıktan sonrasında ise dünya turuna çıkacak.

Classic Motor Cars’ın yöneticisi Nigel Woodward, “Aracı orijinal konfigürasyonuna getirmek istiyoruz sadece bir ihtimal aracın güvenilirliğini arttırmak için çağdaş parçalar ve teknolojiler kullanabiliriz. Genel olarak bakıldığında aracın orijinal motorunu ve görünüşünü korumak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bulldog’un kaputunun altında 5,3 litrelik V8 motoru bulunuyor. Motorun üstünde iki Garrett turboşarj içeriyor. Motor 600 beygir güç üretebiliyor. Tamirat sürecinde CMC, orijinal tasarımda imzası bulunan mühendislerle beraber çalışacak.

Woodward, “O döneme ait bilgisi ya da elinde bir fotoğraf bulunan herkesten haber almak isteriz. Böylece onların elindeki materyalleri de kullanabiliriz diyor. Teknik olarak her insanın projeye destek olabilme hakkı bulunuyor.

Kullanıcı Oyu:
Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Donanım Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 1)
Donanım Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 2)
Teknoloji Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 3)
Bilim ve Teknik
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 4)
Tema Tasarım | Osgaka.com