Anasayfa » OTOMOBİL » Lucid CEO’su Rakiplerinin Tesla Olmadığını Açıkladı
Lucid CEO’su Rakiplerinin Tesla Olmadığını Açıkladı

Lucid CEO’su Rakiplerinin Tesla Olmadığını Açıkladı

Lucid, önümüzdeki nisan ayında lüks elektrikli aracı Lucid Air’i duyurmaya hazırlanıyor. Lucid Air’ı üretecek Lucid’in CEO’su Peter Rawlinson, Tesla’nın müşterilerini değil lüks vasıta meraklılarını hedeflediklerini açıkladı.

Lucid, lüks elektrikli aracı Lucid Air’ı nisan ayında New York Uluslararası Otomobil Fuarı’nda duyuracak. Lucid, üç senedir üstünde çalışmaya devam etmiş olduğu Lucid Air’ın lüks elektrikli vasıta piyasasında mühim bir yer tutacağını düşünüyor.

Firmanın macerası aslen bilinenden daha eskiye dayanıor. Lucid şirketi, 2007 senesinde kuruldu. Şirket kuruluşundan 9 yıl sonrasında ilk Lucid Air prototipini hazırladı ve sergiledi. Lucid, bu prototiple 2018 senesinde Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’ndan 1 milyar dolar yatırım aldı. Lucid şimdi 2020 sonuna kadar lüks sedan Lucid Air’ı üretmeye başlamış olacak. Şirket ilk partide 20.000 vasıta üretmeyi planlıyor.

Lucid, Lucid Air mevzusunda oldukca iddialı. Firmanın CEO ve CTO görevlerinde bulunan Peter Rawlinson, ciddi bir Tesla otomobil tecrübesiyle geliyor. Rawlinson, üç yıl süresince Tesla’da mühendislik başkan yardımcılığı görevinde bulunmuş oldu.

Rawlinson şimdi iddialı Lucid Air’ın arkasında bulunan ekibin başlangıcında içeriyor. Rawlinson, Lucid Air’ın 645 km menzile sahip olacağını söylüyor. Lucid Air’ın bu iddialı menziline şu ana kadar yalnız 627 kilometre ile Tesla Model S yaklaşabildi.

Lucid şirketi, 2014 senesinde süregelen elektrikli otomobil yarışları serisi Formula E’nin son beş sezonunda tüm otomobiller için pil tedarik etti. Şirket, gelecek sürem da aynı şekilde tüm Formula E araçları için pil tedarik etmeye devam edecek. Birkaç yıl öncesine kadar firmanın ürettiği piller yalnız yarışın yarısına kadar yetebiliyordu. Sadece meydana getirilen geliştirme emek harcamaları sonucunda Lucid’in ürettiği piller şimdi tüm bir yarış süresince kullanılabiliyor.

Şirket, yarış pistlerinde pil deneyimini şimdi lüks sedana taşımak istiyor. Şirket CEO’su Peter Rawlinson, “Yarış pistinde öğrendiklerimizi kullanıyoruz ve bu tarz şeyleri tekrarlanabilir, kitlesel teknoloji kılıyoruz” dedi. Lucid Air, 900 voltluk piliyle Tesla’nın 400 voltluk piline ve Taycan’ın 800 voltluk piline meydan okuyor.

Şirket CEO’su Rawlinson, Tesla’nın müşterilerine değil Mercedes S Serisi kullanan lüks vasıta meraklılarına hitap ettiklerini söylüyor. Sadece Lucid burada durmayacağa benziyor. Şirket, ilerleyen dönemlerde daha ucuz ve daha çevik olan düşük menzilli bir model için çalışacaklarını iddia ediyor. Sadece şimdilik tüm enerjilerini lüks Lucid Air için harcıyorlar.

Lucid’in Newark üretim tesislerinde, şu ana kadar 80 Lucid Air prototipi üretildi. Bu prototiplerin bir kısmı çarpışma testlerinde kullanılacak. Geri kalan prototipler ise soğuk hava testleri için Minnesota’da kullanılacak.

Lucid bir taraftan da Arizona’da Lucid Air’ların seri olarak üretileceği fabrikanın inşasına devam ediyor. Rawlinson, Arizona’daki fabrikanın yüzde 70 oranında tamamladığını sözlerine ekledi.

Kullanıcı Oyu:
Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Donanım Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 1)
Donanım Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 2)
Teknoloji Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 3)
Bilim ve Teknik
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 4)
Tema Tasarım | Osgaka.com